Στη Βάρδα δοκιμάζεται αυτή την ώρα η Παναχαϊκή, στο πρώτο φιλικό τεστ της ομάδας του Σ. Οφρυδόπουλου για τη νέα σεζόν. Το matchaxaias.gr θα σας ενημερώνει εκτεταμένα για όσα συμβαίνουν στο «Γρ. Καλάκος».

Για την εποχή, έχει αρκετό κόσμο στις εξέδρες του γηπέδου. Η Παναχαϊκή φορά κλασικές κόκκινες εμφανίσεις και η Βάρδα πράσινες φανέλες με μαύρο σορτσάκι.

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος είναι όρθιος μπροστά από τον πάγκο συνεχώς, δίνοντας οδηγίες στους παίκτες του. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είναι γρήγορο, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στον αγωνιστικό χώρου του γηπέδου.

Το παιχνίδι παραμένει στο 0-0 γύρω στο 30′ (άρχισε 18:35), όντας ισορροπημένο, ενώ ενδεκάδες δεν έχουν δοθεί ακόμα στη δημοσιότητα, καθώς και οι δυο ομάδες αγωνίζονται χωρίς νούμερα.

Ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Παναχαϊκή, που ανέλαβε τον έλεγχε και έκανε 2 τελικές με σουτ εκτός περιοχής και κεφαλιά από κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος αναμένονται πολλές αλλαγές, καθώς σηκώθηκε όλος ο «κοκκινόμαυρος» πάγκος για προθέρμανση πίσω από το τέρμα των γηπεδούχων. Λήξη πρώτου μέρους στο 0-0.

Ενδεκάδα 1ου μέρους: Βρονταράς, Σ. Λαμπρόπουλος, Σούλης, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Φωτάκης, Γεωργαντόπουλος, Καθάριος, Κωνσταντινίδης, Πολυχρόνης, Μωραΐτης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βασίλης Αθανασόπουλος είναι αυτός που ανοίγει το σκορ για την Παναχαϊκή! Οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, με όλη την ενδεκάδα να είναι διαφορετική και ο πρώην άσος του Αιολικού κάνει το 0-1 με πλασέ, μετά από λάθος των αμυντικών της Βάρδας.

Πολύ καλύτερη η Πατρινή ομάδα στο δεύτερο μέρος, καθώς πιέζει ψηλά και απειλεί διαρκώς την εστία των γηπεδούχων. Ακόμα μια καλή φάση πριν λίγο με γύρισμα μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να σημειώνει αρκετά πράγματα, βγάζοντας πάντως θετικά στοιχεία από αυτό το πρώτο τεστ.