Πρεμιέρα για την Παναχαϊκή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος), κόντρα στον Παναργειακό. Πολύς κόσμος βρίσκεται ήδη στις εξέδρες του Παμπελοποννησιακού Σταδίου. Το κλίμα είναι ιδιαίτερα ενθουσιώδες, απόρροια της συνολικής ατμόσφαιρας που επικρατεί στον σύλλογο που αφορά την αναγέννηση της ομάδας.

Το matchaxaias.gr θα σας μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν στο στάδιο.

Φιλμ αγώνα:

1′: Έναρξη της αναμέτρησης. Στη σέντρα ο φιλοξενούμενος Παναργειακός.

6′: Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Φωτάκης εκτελεί το φάουλ, ο Κωνσταντινίδης παίρνει την κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.

7′: Νέα καλή στιγμή για την Παναχαϊκή και πάλι με τον Κωνσταντινίδη. Γυριστό σουτ, έπειτα από φάουλ του Φωτάκη, όμως στέλνει την μπάλα και πάλι άουτ.

Στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η Παναχαϊκή έχει δύο καλές στιγμές με τον Κωνσταντινίδη. Ο Παναργειακός είναι κλεισμένος στην εστία του, ανήμπορος να αντιδράσει.

12′: Σουτ του Γεωργαντόπουλου, στην αγκαλιά του Σαχσανίδη.

Έχουμε φτάσει στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Το σκηνικό παραμένει ίδιο. Η Παναχαϊκή έχει διάθεση, ψάχνει το γκολ, ενώ ο Παναργειακός αμύνεται.

19′: Κεφαλιά του Αθανασόπουλου, μετά από κόρνερ του Φωτάκη, άουτ η μπάλα.

Ο μονόλογος της Παναχαϊκής στα πρώτα 20 λεπτά συνεχίζεται. Ο Φωτάκης είναι ιδιαίτερα δραστήριος, δίνοντας «ρυθμό» στην ομάδα του.

21′: Σουτ του Γεωργαντόπουλου, ψηλά άουτ η μπάλα.

23′: Ο Πιτταράς επιχειρεί σουτ από απόσταση, μπλοκάρει ο Σαχασνίδης.

Η ομάδα του Άργους δεν είναι διατεθειμένη να ρισκάρει. Χαρακτηριστικό είναι πως σε κερδισμένο φάουλ μόνο δύο παίκτες προωθήθηκαν, ώστε να διεκδικήσουν την μπάλα.

31′: Τριπλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή να ανοίξει το σκορ, με «Κόκο», Γεωργαντόπουλο και Φωτάκη. Σωτήριος για τον Παναργειακό ο Σαχσανίδης.

33′: Εκτέλεση φάουλ του Χαρίτου, από το 40 μέτρα, άουτ η μπάλα.

Η Παναχαϊκή ψάχνει το γκολ πριν την ανάπαυλα. Ένα τέρμα, σίγουρα θα της «λύσει τα χέρια» και θα δώσει ώθηση στους ποδοσφαιριστές της για τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Από την άλλη πλευρά ο Παναργειακός βολεύεται με τη ροή τους ματς.

40′: Η Παναχαϊκή συνεχίζει την πίεση προς την εστία του Παναργειακού, δίχως όμως να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα.

Οι οργανωμένοι της Παναχαϊκής δίνουν τον δικό τους ρυθμό στην εξέδρα! Η ατμόσφαιρα είναι ζεστή.

41′: Κίτρινη κάρτα στον Σούλη.

45′: Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Εν αναμονή των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με την Παναχαϊκή να δείχνει καλό πρόσωπο, δίχως να πετύχει κάποιο τέρμα. Ο κόσμος, κατά την είσοδο των παικτών στα αποδυτήρια τους χειροκρότησε, δείγμα ότι το σύνολο του Οφρυδόπουλου ικανοποίησε. Οι γηπεδούχοι έχουν μπροστά τους άλλα 45 λεπτά, ώστε να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ και να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.Στον αντίποδα ο Παναργειακός εμφανέστατα κατώτερος, δεν κατάφερε να ανατιδράσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και παρέμεινε κλεισμένος στα μετόπισθεν.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ο κόσμος στηρίζει τη νέα εποχή της Παναχαϊκής. Περίπου 2.000 βρίσκονται στην εξέδρα του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.

Η Παναχαϊκή συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και πιέζει ασφυκτικά τον Παναργειακό. Αυτό άλλωστε ζητά ο Οφρυδόπουλος από τους παίκτες του. Ο Σιαλμάς με την είσοδο του έχει δώσει φρεσκάδα στην ομάδα.

54′: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Κωνσταντινίδη. Ο Κωστακιώτης σώζει την ομάδα του, απομακρύνοντας την μπάλα πάνω στην γραμμή.

55′: Γυριστό σουτ του Λουμπαρδέα εντός της περιοχής, αποκρούει ο Σαχσανίδης κι απο θέση οφσαίντ ο Αθανασόπουλος σκοράρει. Ακυρώθηκε το τέρμα.

Αυτά που δεν χάνονται, χάνουν οι παίκτες της Παναχαϊκής στο δεύτερο ημίχρονο. Η πολιορκία συνεχίζεται…

63′: Μία ώρα παιχνιδιού με την πίεση να συνεχίζεται από την Παναχαϊκή. Η μπάλα δεν μπαίνει με τίποτα στα δίχτυα του Σαχσανίδη.

65′: Γκολάρα από τον Λουμπαρδέα! Ο «Λούμπα» πετυχαίνει το πρώτο γκολ της νέα εποχής. Πήρε την μπάλα 20 μέτρα έξω από την περιοχή, πέρασε εντός και με ψύχραιμο πλασέ δίνει αέρα νίκης στην Παναχαϊκή.

75′: Ο Φωτάκης στο κόρνερ, ο Μακρυδημήτρης πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

Με την είσοδο του Φωκαϊδη, αντί του Φίλη στο 81′ ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές των δύο ομάδων.

83′:  Σουτ του Αργυρόπουλου από καλή θέση, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σαχσανίδη.

86′: Ο Ζαρκάδας επιχείρησε το σουτ, η μπάλα στα χέρια του Βρονταρά.

Τέλος του ματς. Παναχαϊκή-Παναργειακός 1-0 (65′ Λουμπαρδέας)

Η Παναχαϊκή κάνει πρεμιέρα με νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί και τους πήρε σε ένα παιχνίδι που είχε την καθολική υπεροχή. Ο κόσμος βρέθηκε κοντά στην ομάδα και τη χειροκρότησε θερμά. Η νέα εποχή της Παναχαϊκής ξεκίνησε με χαμόγελα και διάθεση. Η μιζέρια αποτελεί παρελθόν…

Ενδεκάδες:

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Ι. Λαμπρόπουλος, Στ. Σούλης, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Γεωργαντόπουλος, Φωτάκης, Αθανασόπουλος (58′ Μωραΐτης), Κωνσταντινίδης( 72′ Αργυρόπουλος), Πιτταράς (46′ Σιαλμάς).

Παναργειακός (Κούρος): Σαχσανίδης, Κωστακιώτης, Μηλιώτης, Σιάτρας, Φίλης (81′ Φωκαΐδης), Παπαδόπουλος, Καψιώχας( 63′ Καρέλης), Ζαρκαδάς, Φασόλης (69′ Κυριακόπουλος), Χαρίτος, Πολιανίδης.

Διαιτητές: Περράκης Κων/νος (Αθηνών), Λυμπερόπουλος Δημ. (Αθηνών), Πασπάτης Αλ. (Αθηνών), Κότσαρης Χρ. (Μεσσηνίας).