Σπουδαία πρόκριση για τον Προμηθέα μέσα στην έδρα των Τρικάλων. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα «απέδρασε» με την πρόκριση (67-70) έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Φαγιέ που σημείωσε 27 πόντους! Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, για ένα δεκάλεπτο ήταν σταθερά στο +10 (13-23 στο 10′), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα.

Με επιμέρους 22-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο -3 (35-38 στο 20′).  Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα δέχθηκαν μόλις 10π. και γύρισαν το ματς (52-48 στο 30′).

Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα 11-1 έστειλαν τη διαφορά στο +13 και έδειξαν να «καθαρίζουν» την αναμέτρηση. Όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 και πήγαν το ματς στο 63-59, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Το παιχνίδι ήταν στην… κόψη του ξυραφιού, η ομάδα του Καστρίτη είχε το «πάνω χέρι» (67-65 στο 39:30), αλλά ο Προμηθέας με σερί 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε το «θρίλερ».

Έτσι, το τελικό 67-70 έστειλε το σύνολο του Βετούλα πίσω στην Πάτρα με την πρόκριση. Στην επόμενη αγωνιστική της Β’ Φάσης οι Πατρινοί θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα που νίκησε το Λαύριο.

Δεκάλεπτα: 13-23, 35-38, 52-48, 67-70

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Μακ Μίλαν 13, Λίποβι 10 (2), Καλογιαννίδης, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 11 (3), Βαρυτιμιάδης 7, Μπάρλοου 15 (3), Καλλές 9

Προμηθέας Πατρών (Βετούλας): Κάρτερ 4, Μουρ 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 14 (4), Πέττας 9 (2), Φαγιέ 27 (4), Τσάμης, Σαρικόπουλος, Τζόνσον 8.