Την ήττα με 1-2 γνώρισε η Αχαϊκή από τον ΠΑΟ Βάρδας, στο «γειτονικό» ντέρμπι, για τη δεύτερη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18′ με τον Αγγελόπουλο. Ο Μενίκου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αποστολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι κι ο σκόρερ προ κενής εστίας έκανε το 1-0. Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι, με τον Δρακόπουλο να νικάει τον Γούρμο.

Στο 47′ η Βάρδα έκανε το 1-1. Ο Σαμπανέι με εντυπωσιακή ενέργεια από την άμυνα, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντόμα. Δέκα λεπτά αργότερα η Αχαϊκή έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Ντάζος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ανατροπή έγινε στο 70ο λεπτό με κεφαλιά του Ανδριέλου, μετά από κόρνερ. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στον 1 βαθμό που απέσπασαν στη Μεγαλόπολη, ενώ η Βάρδα είναι μόνη πρώτη στον 3ο Όμιλο με 6 βαμούς. Μεγάλης σημασίας το διπλό του ΠΑΟ Βάρδας, στην Κάτω Αχαγιά.

Συνθέσεις:

ΑΧΑΪΚΗ (Μ. Γκόφας): Δρακόπουλος, Ντάζος, Δριμάλας (84′ Γεωργόπουλος), Πετρόπουλος, Μεντζελόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Μενίκου, Αποστολόπουλος (72′ Σπυρόπουλος), Καρράς (66′ Ρουμπάτος), Αγγελόπουλος, Κωστούλας

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Η. Φωτόπουλος): Κωνσταντινόπουλος, Σιδέρης, Ανδριέλος (74′ λ.τ. Βραχνής), Αγουρίδης, Γ. Πολίτης, Βατσής, Νικολόπουλος, Σαμπανέϊ, Ντόμας, Γούρμος (71′ Καζαντζής), Καρούτης (63′ Π. Πολίτης)