Παρότι είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Απόλλωνας έκανε… χαρακίρι στο φινάλε και γνώρισε την ήττα στα Τρίκαλα με 65-60, που ήταν και η δεύτερη σερί του και συνολική στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και χάρη σε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς προηγήθηκαν γρήγορα με 16-8 (8′). Οι Πατρινοί άλλαξαν όμως τη ροή του αγώνα αφού ανέβασαν την πίεση της άμυνάς τους και με τη σειρά τους επιδόθηκαν σε συνεχόμενα εύκολα καλάθια και όχι μόνο ισορρόπησαν στο σκορ, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με 2/2 τρίποντα του Μπάβτσιτς προηγήθηκαν με 39-49 στο 28′.

Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Άγγελος Τσαγκαράκης ο οποίος με το σκορ στο 48-52 ευστόχησε σε τρία σερί τρίποντα και ουσιαστικά ανέτρεψε μόνος τους την κατάσταση για να χαρίσει τη νίκη στα Τρίκαλα με 65-60.

Εξαιρετικός ο Μπαβτσιτς, προσπάθησε ο Καλινόσκι για την Πατρινή ομάδα, που πρέπει να βρει ρυθμό για να μην κινδυνεύσει από νωρίς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 9(1), Τσαγκαράκης 16(4), Μπάρλοου 13(2), Χότον 2, Μανωλόπουλος, Λίποβι 5(1), ΜακΜίλαν 10(1), Καλλές 4, Βαρυτιμιάδης

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Μέξας): Ράσελ 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 6, Τσιάρας (1), Καλινόσκι 10, Χίκι, Βεργίνης 9(1), Σλαφτσάκης 5, Μπάβσιτς 15(3), Βίτκοβτας 3(1)